XI Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores w Krakowie

W dniach od 28 do 31 lipca odbędzie się w Krakowie XI Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Do Miasta Królów Polskich przybędzie 21 dziecięcych i młodzieżowych chórów z Polski oraz z Węgier i Białorusi. Diecezja Siedlecka będzie reprezentowana przez chór z Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi.

Dramat II wojny światowej sprawił, że francuski kapłan, ks. Ferdinand Maillet, pasjonat śpiewu chóralnego, dla pielęgnowania liturgicznego piękna oraz dla krzewienia pokoju na świecie, zgromadził wokół swojego zespołu Les Petits Chanteurs à la Croix de Bois chóry z całego świata. Powstała w ten sposób chóralna rodzina stała się dla Kościoła ważnym sposobem formacji religijnej, ludzkiej, społecznej i muzycznej dzieci i młodzieży.

Jedną z form działalności Federacji są organizowane co dwa, trzy lata krajowe i międzynarodowe Kongresy. Każdy Kongres to przede wszystkim radość spotkania z Panem Bogiem i ludźmi. Wśród wydarzeń kongresowych najważniejsze miejsce zajmuje uroczysta liturgia. Stałym elementem każdego Kongresu jest nabożeństwo, w którym społeczność Pueri Cantores modli się o pokój dla świata. Czas kongresowy wypełniają różne atrakcje i spotkania integracyjne przygotowane dla chórzystów oraz koncerty. Podczas XI Kongresu Polska Federacja Pueri Cantores przeżywa Jubileusz 30-lecia. Dla podkreślenia tego wymiaru Kongresu 28 lipca w Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie odbędzie się specjalny koncert, w którym wystąpią: Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej, Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Psalmodia z Krakowa, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

XI Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores patronatem objęli: abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski, ks. prof. Robert Tyrała – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Więcej szczegółów na plakatach.

Kuria Diecezjalna Siedlecka

ul. Piłsudskiego 62, 08-110 Siedlce

Telefon: tel.: 25 / 644 21 95

E-mail: muzykadiecezja@idsl.pl