„Srebrna piszczałka” dla dr. Piotra Karwowskiego

Podczas koncertu Piotra Rachonia w katedrze św. Jana Męczennika w Warszawie, organiście, dyrygentowi-chórmistrzowi i pedagogowi doktorowi Piotrowi Karwowskiemu wręczono Nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – „Srebrną Piszczałkę”. Statuetka przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Nagroda wręczana jest corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.
Doktor Piotr Karwowski, założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi, podkreślił, że w swojej pracy dydaktycznej z młodzieżą kieruje się przesłaniem, by wymagać od siebie i od innych. „Śpiew młodzieży i dzieci jest tak przekonujący i tak mocny, ponieważ często jest podwójnie czysty – czystością głosów i czystością serc. Ci młodzi często mogą sprawić, że wiele osób podniesie się na duchu ” – podkreślił organista i dyrygent.

Nagrodę „Srebrnej Piszczałki” wręczył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Hierarcha podkreślił, że muzyka sakralna jest ważniejsza niż słowo. „Muzyka wprowadza duszę człowieka do raju. Dawne powiedzenie Hildegardy z Bingen zwraca uwagę na to, że człowiek jest niesiony przez muzykę znacznie dalej, aniżeli przez słowo” – zauważył arcybiskup Stanisław Gądecki.

Piotr Karwowski to założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi. Urodzony 19 stycznia 1972 roku w Łukowie. W 1997 roku ukończył wyższe studia magisterskie na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Jest również absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej — dyrygentura, w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Promotorem przewodu doktorskiego Piotra Karwowskiego był prof. Stefan Stuligrosz.

W latach 1990-1997 prowadził Młodzieżowy Chór Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie — odnosząc z nim liczne sukcesy. Od 1996 roku pełni funkcję organisty w Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Jest członkiem — założycielem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i wiceprezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores. Od 2001 roku pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej. Jest członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Biała Podlaska.

Materiał zamieszczony dzięki uprzejmości portalu – podlasie24.pl – link do oryginalnego artykułu

Kuria Diecezjalna Siedlecka

ul. Piłsudskiego 62, 08-110 Siedlce

Telefon: tel.: 25 / 644 21 95

E-mail: muzykadiecezja@idsl.pl